MARK – XSPORTS HABER RÖPORTAJI | 29.12.17


1. RÖPORTAJ 

 High School Rapper benim son şansımdı.”

Mark: 24 saat, hayır, 12 ay yeterli değil. 19. yaşında NCT Mark diğer herkesten daha fazla tutkuyla çalıştı. Yetişkin olmadan biraz önce muhabirler olarak onunla buluştuk.

(Yıl neredeyse bitmek üzereyken Mark’tan Ocak’tan Aralık’a kadar tüm yıl kendisini değerlendirmesini istedik. En yüksek puanı 10 yaparak Mark kendini değerlendirdi.)

 

📌OCAK

 Mark: “Limitless” albümü için NCT 127, “Fire Truck”tan uzun bir süre sonra geri dönüş yaptık ayrıca 9 kişiyle ilk seferimizdi bu yüzden sıkı hazırlandık. Ama hayal kırıklığı biraz daha çoktu. Limitless için üyeleri düşünerek havalı bir performans hazırladık ama görünüşe bakılırsa halka her şeyimizi gösteremedik. Yalnızca bizim değil ayrıca hayranların ve halkın da zevk alacağı performanslar yapmamız gerektiğinin farkına vardık.

📌ŞUBAT

 Mark: “My First and Last” gerçekten sevdiğim bir şarkı, koreografisi de ayrıca eğlenceli. Bu şarkıyla bir sürü güzel anılarım var. Çıkışımdan beri ilk birinciliğimi almıştım bu yüzden de daha önemliydi.

📌MART

 Mark: Sanırım ilk kez Meksika’ya gitmiştim. İlk olarak, performans sergilemeyi gerçekten çok seviyorum. Bu yüzden hem performans hem de konser için 10’dan fazla puan veriyorum. Meksika konserinde, çıkışımdan beri en büyük sahnem olduğu için benim için anlamlıydı. Biraz abartırsam, “Yani konser yapmak böyle bir his” diyebilirim. Sanırım bu konserde NCT konseri yapmanın eğlencesi aklımızdayken performans sergiledik.

📌NİSAN

 Mark: Dürüst olmak gerekirse “High School Rapper” için gerçekten gergindim, etrafımdaki insanlar benden daha fazla ilgi gösterdi. Gelen tepkiler benim için müthiş bir cesaret kaynağı oldu. Bittikten sonra ve şimdi düşündüğümde, High School Rapper sadece iyi değil, gerçekten ama gerçekten çok iyiydi. Çok şey öğrendim, bu yüzden final konseri sona erdiğinde bile hala kafamda dönüp durdu. Son şansım olarak düşündüm. Çünkü öncesinde kendimi bir lise öğrencisi olarak gösterme şansım olmamıştı.

-Korkmadın mı? Çünkü bir idolsün, insanlar için bir ön yargıyla yaklaşacağı bir durum yaratabilirdi.
Mark: Ah, tabii ki ilk başlarda bir nefret vardı. Menajer abi bana, “Bu bir kriz ya da kendini geliştirmen için bir şans olabilir” dedi. Bu yüzden High School Rapper”ı uzun süre göz önünde bulundurdum. Yayın bittiğinde, “Ah, bu zor şeyi bitirdim! Gergin olmam gereken hiçbir şey yok” diye düşündüm. Ama sonrasında bile, gerildiğim bir sürü şey oldu. He he. İlk olarak, iyi bir rap dersi olduğunu düşünüyorum. High School Rapper’ın ardından üyeler “Şimdi Show Me The Money’e gitme vakti” diye dalga geçti. Aslında pek emin değilim. “Asla yapmayacağım” gibi değil ama ciddi bir şekilde üzerinde düşünmeliyim.

 

📌MAYIS

 Mark: Nisan 2016’da çıkış yaptım ama hep düzgün bir şekilde pratik yapamadığımı düşünüyordum. Mayısı becerilerimi geliştirdiğim bir ay olarak görüyorum. Genelde çalışmaya ve pratik yapmaya zamanım yokmuş gibi hissederim ama bu yakında beni bulacak bir süreç. Mayıs bu anlamda anlamlı bir aydı.

📌HAZİRAN

Mark: Cherry Bomb promosyonları sırasında, üyelerimizin daha güçlü olduğunu hissettim. Cherry Bomb’ı ilk duyduğumuzda “Bu sefer gerçekten düzgün bir şekilde yapalım” diye düşündük. Bu promosyon için dileğim “Limitless”tan büyüktü. Taeyong abi ile birlikte bu albümün yapımına aktif bir şekilde katıldık. Beklentilerimiz büyüdü. Şahsen koreograf Tony Testa’yı çok seviyorum onunla çalışmak bir onurdu.

-Birincilik aldığınızda ağladın mı?

Mark: Cherry Bomb’ın ulusal yayında ödül almaması kötü oldu. Başka bir şans aramamız gerekti. Ağlamadım. Benim için diğer insanların önünde ağlamak tuhaf. Kore’ye geldikten sonra, diğer üyelerin önünde ağladığımı da hatırlamıyorum.

2. RÖPORTAJ 

“Xiumin, Parc Jae jung, Yoon Jongshin bana destek olduğunuz için teşekkür ederim.”

 

2017’nin ikinci yarısı insanların Mark’ı gerçekten tanıdığı dönemdi. Diğer insanların yardımıyla oldu ve bunun sayesinde Mark sıkı çalıştı ve insanlara kendini tanıttı.

📌TEMMUZ

Mark: Bana destek olan herkese teşekkür ederim. Şimdi düşününce, ben hiç menajer abiye “Abi benim için şu projeyi alır mısın” diye sormadım, hep şans beni buldu. Bu yüzden sıkı çalışmaktan başka şansım yoktu. “Snowball Project” gerçekten güzel bir anı oldu. Arkadaş gibi olan Parc Jaejung abiyle tanıştığım için çok mutlu oldum. Henry abi ve öğretmen Yoon Jongshin ile uyum içinde çalışmak da güzeldi. Bir senaryomuzun olmaması ve kendimi gerçek anlamda gösterebilmem rahattı.

 

-SMTOWN canlı konserinde de en büyük sahne deneyimin oldu.
Mark: Gerçekten mükemmel kıdemlilerle performans sergileme şansım oldu. O zaman, EXO’dan Baekhyun abi bana “Oh, Mark bugün meşgul” dedi, bunun için çok minnettarım. Tabii ki diğer kıdemlilerimizin bir sürü hayranı vardı ama biz de performansımızı güzelce gösterebildiğimiz için mutlu oldum. Kıdemlilerimizin hayranları çok cömertler, bizim için de tezahürat yaptılar.

📌AĞUSTOS

Mark: Ben ve Haechan’ın 127 aktivitelerinin yanı sıra Dream geri dönüşü için hazırlık yapmamız gereken bir zaman olduğu için çok istenen bir zamandı. Bu yüzden 10 üzerinden 8 puan verdim. Diger üyeler çoktan koreografiyi bitirdiğinde ben ve Haechan ayrı bir şekilde pratik yapmak durumunda kaldık ve ek olarak fazladan pratik yaptık. Bir sürü deneme ve hata oldu. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık gerçekten ama Dream’in tüm enerjisini gösteremedik gibi? “My First and Last”e “We Young” aktivitelerine göre daha fazla puan verdim çünkü o daha mükemmeldi.

 

-Sana hiç hatırlanası bir hediye geldi mi?
Mark: EXO’dan Xiumin abi bana çok pahalı kulaklık aldı. Doğum günümden önce abim bana ne istediğimi soran bir mesaj attı, ben “Abi gerek yok” dedim. Ama o “Ben şaka yapmıyorum” dedi. Ben “Hayır, almana gerek yok” deyip durdum ama “Hangi kulaklığı kullanıyorsun” diye sordu. Ben de kullandığım markayı söyledim ve o bana çok çok daha iyi bir set aldı. Xiumin abi “Elden veremem sana bu yüzden menajer abinden sana vermesini istedim, doğum gününde eline geçmese de bunu abin için anlayışla karşıla” dedi ama şaşırtıcı bir şekilde tam doğum günümde aldım. Ah, cidden iyi bir kulaklık. Bazen sahneye onunla çıktım. Xiumin abinin doğum günü 26 Mart değil mi? Bunu unutmayacağım.

-Xiumin abiyle özel bir arkadaşlığın var.
Mark: Xiumin abi MAMA ile çıkış yaptığında ben Kore’ye gelmiştim ve stajyerliğe başlamıştım. O zamanlar EXO abilerimiz pratik yapmaya geldiğinde bize şapka falan veriyorlardı… Ben Kanada’ya gidip Kore’ye geri döndüğümde Xiumin abi bana, “Hey sen uzadın mı biraz?” demişti. Xiumin abiyle yakın olacağımı düşünmezdim ama bir stajyer, abime “Stajyerler arasında bir çocuk var ismi Mark” demiş ve bir şekilde yakınlaştık. Xiumin abiyle SM Station şarkısı yaptık. Bu gerçekten inanılmaz. Ben stajyerken, onunla pratik odasında ya da başka bir yerde buluşurduk ama onunla bir şarkı yayınlamak!

 

📌EYLÜL

Mark: Ah, “Melody Forest Camp” için bir sürü pişmanlığım var. 5’ten yüksek puan alamadım. Müzik şovu gibi olmadığından sadece bizim hayranlarımız vardı, huzur içinde olamadım. Beni tanımayan daha çok insan vardı. Ayrıca, Korecede çok iyi değilim ama Korece konuşmam gerekiyordu. Sadece 20 saniyeydi ama hiç 20 saniyenin bu kadar uzun geleceğini düşünmemiştim. Gerçekten zordu. Bu festival sayesinde, tekrar hayranlarımızın ne kadar önemli olduğunu anladım. Parc Jaejung’un bizi iyi yönetmesi iyi oldu. O zaman, Jaejung abi ”Cherry Bomb” dansı yaptı ve öğretmen Yoon Jongshin abi ”Mad City” şarkımıza rap yaptı, gerçekten çok mutlu oldum.

📌EKİM

Mark: Uçakla seyahat etmeyi ve performans sergilemeyi sevdim. Bu zamanda, Music Bank’in sunucusu olmam gerekiyordu ama üyeler benimle ”insan alphago” diye alay ettiler. Sunuculuk yapmak gerçekten zor. Ayrıca Macau, Filipinler’e ve daha fazlasına performans segilemek için gittik ve bu bende gelecekte daha büyük sahnelerde performans sergileme isteği uyandırdı.

📌KASIM

Mark: Gelecek yıl 127’in resmi çıkışını yapmak durumundaydık. Ve bundan sonra diğer üyelerle çok sıkı Japonca çalıştım. Çok heyecan verici bir dönemdi çünkü ”Limitless”in Japonca versiyonu yayınlanmıştı. Önceden dediğim gibi, sahnede performans sergilemeyi çok seviyorum ama bu zamanda ”İşte bu yüzden şarkıcı olmaya karar verdim” dedim.

📌ARALIK

Mark: High School Rapper” bittikten sonra beni daha gergin yapacak bir şey olacağını düşünmemiştim ama MAMA performansı sırasında aşırı gergindim. Özellikle Dynamic Duo kıdemlimizle olduğu için daha da huzursuzdum. Ama sahnenin daha iyi olması için bir sürü pratik yapabildiğim için şanslıyım. Sahne açılış sahnesiydi, sanatçıların yerlerinde oturduğunu görüp diğer üyelerin benim için tezahürat yaptığını görmek tuhaf ve komik hissettirdi.

-Ayrıca ”Joy” şarkısı içinde rap yapımına katıldın değil mi?
Mark: Genelde sözleri teker teker dikkatle yazarım ama bu sefer benim için biraz hayal kırıklığıydı. Annem sorun olmadığını söyledi ama sonuçla kendimi tatmin edemedim. Genelde yazdığım sözlerle biraz farklı şekilde oldu. Tabii ki yöntemi biliyordum ama kayıtta biraz değiştirdik ve birkaç şeyi daha denedik… Hmm, öğrenmem gereken bir zamandı, gelecek sefere daha iyisini yapmamız gerek.

Mark 2018’de 20 yaşına girecek ve artık küçük olmayacak. Tutkuyla dolu olan Mark gelecek yıl çok daha sıkı çalışacağını ve daha iyi sonuçlar alacağı sözünü verdi.
Mark: Meşgul olmak bir şans. Ben meşgul olmaktan zevk alan bir insanım. Ayırıca meşgul olduğum zaman kendimi düzelttiğim bir zaman oluyor bu yüzden gelecek yıl daha da sıkı çalışacağım. MAMA’da hep birlikte dediğimiz bir şey vardı. ”Gelecek yıl sanatçı kısmında daha farklı beklentilerle oturalım.” Umarım daha iyi sonuçlar alabiliriz ve ödül törenlerine daha iyi ödül beklentileriyle gidebiliriz.

Bu karlı günde röportajımızı yaparken, Mark’a gelecek yıl planlarını sorduk ve bize biraz sıradışı cevaplar verdi.
Mark: Karın yağdığını görmek beni iyi hissettiriyor. Umarım gelecek yıl daha da soğuk olur çünkü soğuk havayı seviyorum. EXO abiler gibi kış abümü de yapmak istiyorum. Şirketimiz bizi çok sıkı desteklediğinden, biz iyi yaptığımız sürece sorun olmaz, değil mi?

 

Kaynak: Naver
İNG Çeviri: Carrotblvd
TR Çeviri: Sakura

Your reaction?
SİNİRLİ SİNİRLİ
0
SİNİRLİ
PONÇİK PONÇİK
6
PONÇİK
MUTSUZ MUTSUZ
1
MUTSUZ
AMANIN! AMANIN!
2
AMANIN!
VIRUUM VIRUUM
2
VIRUUM
Love Love
7
Love
BEN ŞOK BEN ŞOK
0
BEN ŞOK
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in