NCT TEORİLERİ


NCT’nin dünya görüşü rüya konsepti üzerinden büyük bir çerçeve üzerinde gelişmekte.

 

The Origin’de NCT’nin nasıl ortaya çıktığı anlatılıyor. Burada, kırmızı, NCT127’in rengi, çok fazla görünmekte ve teaser’daki çocuğun kuma diktiği bayrak da kırmızı. Öyle görünüyor ki NCT’nin tam teşekküllü dünya görüşü NCT127 ile başlıyor.

 

Çocuk kâğıda siyah boya ile güneş ve su çiziyor. Japonya çıkış teaser’larındaki Meryem ile dinsel elementler birer kanıt haline gelmiş oluyor. Çocuğun yanına gelen ona seçmesi için kırmızı, sarı ve mavi boya veren yabancı, onun annesiydi.

 

Görünüşe göre NCT’nin dünyası bizimkinden farklı ve  o dünyayı sadece NCT paylaşıyor. NCT127’in rengi kırmızıysa, gelecek şehir bazlı takımların da renkleri mavi ve sarı olabilir. Bu renkler, NCT127’in çıkışını müjdeleyen NCT U’nun çıkış klibinde de vardı.

 

Burada, çocuk düşüyor ve uyanıyor. The Origin bitiyor, Winwin ve diğer üyeleri göstererek tüm bu dünyaların birbirine bağlı olduğunu ima ediyor.

 

Çocuğun ilk videodaki kıyafetlere benzer kıyafetler giyen Taeyong, muhtemelen The Origin’deki çocuk o, elinde kum taneleri ile uyukluyor. Ama dünya görüşü çerçevesinden bakarsak, bu uyuma eylemi değil, varlığının farkında olma eylemi.

 

Şimdi aydınlanan Taeyong, üyelerin dans ettiği ve The 7th Sense’in çaldığı ışığa doğru yürüyor. Bu da çocukların birbirlerine bağlı olduklarını, ve onların bu bağlantıdan haberdar olduklarını gösteriyor ve bu da bizim (nasıl olduğunu) bilmediğimiz bir şey. NCT’nin dünya görüşünde, bu sadece NCT’nin hissedebildiği bir şey.

 

Son çıkış teaser’ları, The 7th Sense, Winwin farklı bir dünyada. Diğer teaser’lardaki sahnelerin gösterilmesinden anlaşılacağı üzere, Winwin bunun farkında, Winwin diğerleri ile birlikte rüyada. Ayrıca, bir sahnede bir kelebek var, kelebek gerçek ve hayal arasındaki sınırları yıkmayı temsil eder.

 

Sonunda, dünya görüşü, bir NCT üyesinin katılımda bulunduğu Seul’a gidiyor. Bu, NCT’nin dünya görüşünün bir olduğunu gösteriyor. Tüm bu çıkış teaser’larının temaları albüm şarkılarında bahsediliyor.

 

NCT U’nun klibi The 7th Sense’de kırmızı, sarı ve mavi renkler var. Yedinci his hakkında sözler, bu his sadece NCT üyelerinin sezebileceği bir his:
“Aynı rüyada, beni çağıran, tanıdık bir şarkı duyuyorum, bizi bağlıyor”
“Bu şarkıyla rüyalarınız yorumlanıyor, derin bir uykudan uyanıyor yedinci hissim”

 

“Farklı bir rüya yaklaşmakta; Şimdi anlıyorum, her şey benimmiş gibi”

 

NCT U’nun Without You klibi ise “rüya” kelimesi ile ilgili, NCT’nin kendi dünyalarındaki asıl başlangıcı. Klip, Taeyong’un ilk çıkış teaser’ındaki hikaye ile örtüşüyor.
“Kuşlar tarafından uçuruluyormuşum gibi, denizde uzanıyormuşum gibi gittikçe yoruluyorum ama cenneti göremiyorum”
 

Orada Taeil sürekli olarak rüya görüyor, rüyalarında gördüklerinin gerçek hayatta da gerçekleştiğini görüyor, önünde olan şeylere şaşıp kalıyor. Bu da daha önceki klipler ve çıkış teaser’ları ile örtüşüyor.

Yine, NCT Dream çıkışında karşımıza “Rüya” kelimesi çıkıyor. Bu konsept dünya görüşü hakkında değil, genç çocukların hayalleri/rüyalar hakkında, sözlük anlamı olarak. Bu dünya görüşüne bağlı olmadıkları anlamına mı geliyor?

 

Kesinlikle hayır. Hayal/Rüya kelimesi, gençler üzerinden yeteri kadar aktarılmış görünüyor. Yönetici olarak görülen kişi çocukları kontrol ediyor. Çocuklar da ışıklar kapandığında kaçmak istiyor, Mark da ışıklar ile beraber çocukları uyandırıyor.

 

Çıkış teaser’ında Taeyong uyanıyor ve bilinçli olarak üyelere ve rüya evrenine giden ışığı takip ediyor. Bu iki sahne arasında benzerlik var, ikisi de NCT dünyasına kaçışı temsil ediyor.

 

Işık tarafından uyanan, sakız çiğneyen üyeler beraber rüyaya giriyorlar. Bu dünyada “yönetici” yok ve üyelerle oynamak serbest. Orada sizin canınızı sıkanları da cezalandırabiliyorsunuz, yönetici gibi. Pembe dünya bir rüyadan ibaret.

 

Klibin sonunda Mark ve Jisung birbirlerine bakış atıyorlar, kurmaca bir dünya olmadığını anlıyorlar. O dünyaya sadece yöneticiyle oynayan ve sakızı çiğneyen üyeler girebiliyor. Yönetici rüyayı hatırlamıyor, çünkü sadece sakızı çiğneyenler rüyalar evrenine gidiyor.

 

Ayrıca Ten’in Dream in a Dream’deki ana renk floresan pembesi. Ten’in de rüya evreni pembe. Ten hala U rüyasında ve oradan çıkamıyor. İsim “Düş içinde bir düş” ama bu Ten’in rüya evreninin stabil olmadığı anlamına mı geliyor?

Sanmıyorum.

“Her günün tekrar etmesi önemli değil” klipteki düşündürücü konsept. Rüyada sıkışmış olsa ve her şey belirsiz olsa da, Ten’in evreni stabil. O dünya Ten için rahat bir yer. Öyle görünüyor ki, bu dünya U üyeleri dışında kimseyle paylaşılmamış.

 

İlk teaser’dan beri, bir ay görünüyor. Ayrıca Ten’in Dream in a Dream klibinde de Lucas da ay ile görünüyor. NCT Dream’in We Young’ında da uzakta bir ay var. Tüm bu farklı kliplerdeki ortaklık ile şu anlatıyor, tüm NCT üyeleri aynı dünya görüşündeler.

 

NCT127’in Fire Truck’ında “rüya” odak noktasıyla, rüyalar insanların kaçmak istediklerinde gittikleri yer olarak gösteriliyor. Fire Truck’daki rüya, kadının gerçeklikten memnun olmadığı ve üyelerin onun mutlu olabileceği bir rüya yarattıkları hakkında.

 

NCT Dream’in My First and Last’inde, rüya yeniden karşımıza çıkıyor. Buradaki rüya, ilk aşkın hayalinin rüyası. Maalesef kahramanımız evli yani hayal artık gerçekleşemez oluyor. Bu klip de rüyanın/hayalin kelime anlamını yansıtıyor, Chewing Gum gibi.

 

We Young klibi ise, tam tersine, rüyaların müzakeresi gibi. Rüyaya giren üyeler karakteri timsahların pembe ve ayın uzak olduğu bir pembe rüya evrenine çağırıyorlar onu.

 

NCT 127’in Limitless’ı başlı başına NCT’nin dünya görüşünü yansıtıyor. Hayranların daha önce de fark ettiğin gibi, The 7th Sense ile bağdaştırılan sözleri var; sözler teaser’lar ve kliplerle net bir şekilde örtüşmekte. Klip rüyaları gösteriyor ama sözlere bakın:

Dün gece dünyamı alt üst eden rüya
Kabus muydu yoksa hala rüya mı görüyorum?
Beni rüyalara çeken ışığı takip ediyorum
Ve orada başka bir rüya daha buluyorum”

“Aşağıdan bir boşluk aralanıyor
Zifiri karanlıkta
Nihayetinde beni andıran seni görüyorum
Ben senim, sen de bensin”

 

“Parlayan, mavi, küçük bir ışık
Yedinci hissimi uyandırıyor”

 

“Hepsi aldanarak rüyalarını takip ediyor gibi
Birçoğu rüyalarının gerçek olduğunu söylüyor
Bazıları da sırtlarını dönerek saklanıyorlar
Tekrarlayıp duran günler çok acımasız”

 

“Nihayetinde bağlandığımızı biliyorum
Çölü aştıktan sonra bulunan bir vaha gibi
Sen sınırsızsın”

 

“Bu bir başlangıç, doğudan batıya kadar sınırsız biriyim
Zifiri karanlık yayıldıkça daha da güçleniyorum, aç gözlerini
Gittikçe büyüyor, şarkımın aydınlık sıcaklığıyla patlayacakmış gibi olan dünyam
Duyuyor musun? Bir bütün haline geliyoruz”

 
 

Kaynak: nct_ask
TR Çeviri: GG

Your reaction?
SİNİRLİ SİNİRLİ
1
SİNİRLİ
PONÇİK PONÇİK
0
PONÇİK
MUTSUZ MUTSUZ
1
MUTSUZ
AMANIN! AMANIN!
16
AMANIN!
VIRUUM VIRUUM
3
VIRUUM
Love Love
8
Love
BEN ŞOK BEN ŞOK
2
BEN ŞOK
Win Win
4
Win
WTF WTF
2
WTF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in